Mikropipet Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mikropipet seçimi yaparken ilk önce hangi özellikte sıvılarla çalışılacağına bakmak gerekmektedir.

Standart piyasada yer alan mikropipetlerin tümü Air Displacement yani havanın değişimiyle negatif basınç oluşturarak istenilen hacmi çekme prensibine göre çalışmaktadır.

Bu gibi pipetlerde viskozitesi yüksek bal vb gibi, ya da viskozitesi düşük kan gibi sıvıların çekilmesi çok uygun değildir.

Ayrıca kolay buharlaşan sıvılarlada çalışmalarda istenilen performans alınamayacaktır.

Bu tarz sıvıların çalışılmasında Pozitive Displacement dedğimiz farklı pipetler ve şırınga uçları tercih edilmelidir.

Air Displacement özellikli mikropipet kullanımında diğer önemli konu da sterilizasyon ve kontaminasyon çalışmalarınızda ne kadar önem taşımaktadır.

Bu sorunun cevabına göre de steril ve filtreli özel pipet uçları tercih edilmelidir.

Air Displacement Mikropipet Nedir?

Standart olarak laboratuvarlarınızda kullandığınız 2ul, 10ul,100ul,1000ul vb çeşitleri olan pipetler hava değişimi ile negatif basınç yani ters basınç yaparak ayarladığımız hacimdeki sıvının pipet ucuna çekilmesini sağlamaktadır.

Positive Displacement Mikropipet Nedir?

Viskozitesi düşük ya da yüksek ve de kolay buharlaşabilen kimyasallar ile agresif solventlerle çalışma yapıyorsanız bu başlıktaki pipetleri kullanmalısınız.

Bu pipetler içerisine hava çekmeden direkt özel şırınga uçlarıyla istenilen hacimlerin çekilip aktarılması sağlamaktadır.

Pipet Ergonomosi Neden Önemli?

Pipet alırken en önemli konulardan biriside pipetleme yapılırken uygulanacak olan parmak kuvvetidir.

Ne kadar çok kuvvet uygulayarak işlem yapıyorsanız uzun süreli kullanımlarda Karpal Tünel Sendorumudur.

Kısaca KTS'yi açıklayacak olursak Medyan bir sinir sıkışmasıdır. Elinizde uyuşma, ağrı hissi ve güçsüzleşme gibi durumlara yol açtığı bilinmektedir.

Mikropipet Doğru Hacimde Çalışıyor mu?

Çok basit bir laboratuvar ekipmanı olarak görünen mikropipetler dikkat gösterilmeyip ve önem verilmediğinde çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Mikropipet kullanarak hazırladığınız bir çalışmanızda eğer ki tam olarak istediğiniz hacimlerde çalışılmadıysa tüm sonuçlarınız hatalı çıkabilir.

Mikropipetten kaynaklanan belirsizlikler sebebiyle yanlış sonuçlar alınabilir.

Bu sebeple çalışmaların tekrarlanması hem ciddi zaman kaybına hem de tekrardan saarf malzeme kullanımına ya da yanlış, hatalı sonuçlara bağlı olarak ciddi ekonomik kayıplara sebep olabilir.

Mikropipetlerin Doğruluk ve Hassasiyet dengesinin çok iyi olması gerekmektedir. ( Precision and Accuracy)

Bunu sağlayabilmek içinde doğru sıvılarla doğru pipetleri kullanmak, uygun pipet uçlarını seçmek ve de en önemlisi pipetlerin periyodik bakımlarını ve kalibrasyon işlemlerini yapmak gerekmektedir.

Ürünlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için lütfen  teklif formunu doldurunuz  ya da bize  mail atınız.

 HEMEN ARAYIN !
 WHATSAPP